Jeszcze dłuższy weekend w sądownictwie
System skróconego czasu pracy istnieje już w naszym prawodawstwie
W mediach co jakiś czas przewija się idea skróconego tygodnia pracy, według której pracowalibyśmy nie pięć dni w tygodniu, lecz tylko cztery. Jego zastosowanie w sądownictwie także jest możliwe, wymaga jednak inicjatywy pracowników.
Istnieją podobno opracowania, z których wynika, że pracownik jest bardziej wydajny przy zastosowaniu skróconego tygodnia pracy, ponieważ lepiej wypoczęty przez trzy dni weekendu może więcej zrobić w pozostałe dni. Budzi to pewne wątpliwości, niemniej może warto to sprawdzić. Tym bardziej że system skróconego tygodnia pracy nie jest pomysłem futurystycznym. Istnieje już w naszym ustawodawstwie.
Otóż w art. 143 Kodeksu pracy przewidziano, że na pisemny wniosek pracownika może być do niego stosowany system skróconego tygodnia pracy.
W tym systemie jest dopuszczalne wykonywanie pracy przez mniej niż pięć dni w ciągu tygodnia przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy nie więcej niż do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta